Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi Gerekli Mi?

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi Gerekli Mi? ; Tüp bebek tedavisinde rahim filmi tedaviden önce mutlaka uzman tarafından görülmesi gereken bir filmdir. Bayanlarda rahim filmi tüplerin durumunu, rahim içi yapışıklıkların olup olmadığı, rahimde ki sorunları görmek için çekilmektedir.

Bir anne adayının hamile kalabilmesi için rahimin önemi büyüktür. Çünkü embriyo rahimde tutunup büyümektedir. Rahim kalınlığı ve rahmin sağlıklı olması başarılı bir gebelik için büyük etkendir. Sadece tüp bebek tedavisinde değil de kısırlık gibi hastalıkların belirlenmesinde de çekilmesi gereken bir filmdir. Genel olarak rahim filmi adet kanamasının bittiği gün çekilmektedir. Önceleri çekilen rahim filmi kadınlar için ağrılı ve korkulu bir durumdu. Şimdilerde ise gelişen teknoloji ile birlikte rahim filmi çok az bir sürede anestezi yapılmadan ağrısız olarak çekilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi Gerekli Mi? Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi Gerekli Mi?

Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem mi?

Çoğu kadın rahim filmi çekilirken hissettikleri duyguyu hafif adet sancısına, batma ve gerilme hissine benzetmektedir. Eğer bu durum hasta için çok korkulu bir boyut olmuş ise ağrıyı daha az hissetmesi için film çekimi öncesi ağrı kesiciler hastaya verilebilir.

Her tüp bebek tedavisinden önce yeni bir rahim filmi çektirmenize gerek yoktur. Eğer rahim filmi çektirdikten sonra herhangi bir ameliyat, tüplerde meydana gelen yapışıklık gibi durumlar başınızdan geçmedi ise yeni rahim filmine gerek yoktur. Yaklaşık olarak 3-4 yıl önce çekilmiş rahim filmleri tüp bebek tedavisi öncesi yeterli olacaktır. Fakat uzmanınız yeni rahim filmi çekmenizi uygun görüyor ise çektirmeniz daha sağlıklı bir sonuç yaratacaktır.

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Dr. Halil İbrahim Tekin

Op. Dr. Halil Ibrahim Tekin 8 Eylül 1962 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu, Tavas İstiklal İlkokulunda okudu. 1973 yılında Galatasaray Lisesi’ni kazanarak orta ve lise eğitimine devam etti. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve kısa bir süre Adli Tip Kurumu’nda ihtisas yaptı. 1985 yılında Fransa’nın Lille Üniversitesi’nde Endokrinolojik Cerrahi bölümünde

İletişim

info@halilibrahimtekin.com

+90 212 240 35 61

Meşrutiyet Mah. Valikonağı Cad.

Valikonağı Plaza No: 177 B Blok D:1 

Nişantaşı / Şişli / İstanbul

Copyright © Dr. Halil İbrahim Tekin