Tüp Bebek Tedavisinde Uzun Protokol

Tüp Bebek Tedavisinde Uzun Protokol; Tüp bebek tedavisi doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisini normal hamilelikten ayıran tek şey sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında birleşmesini sağlamaktadır. Embriyo oluştuğu zaman ise anne karnına transfer edilir ve gebelik normal gebelik ile aynı süreçte devam eder.

Tüp bebek tedavisinde uygulanan iki protokol yer almaktadır. Uzun ve kısa protokol olmak üzere ikiye ayrılır. Hangi hastaya hangi protokolün uygulanacağını hastanın yumurta rezervi belirler.

Protokoller

Kısa protokol;

Eğer hastada fazla sayıda yumurta var ise uygulanır. Kısa protokolde verilen hormon ilaçları yumurtaların olgunlaşmasını sağlar. Bu protokolde her yumurta aynı boyutta olgunlaşmaz. Yumurta toplama işlemi sonrası kaliteli ve olgun yumurtalar döllenmeye bırakılır.

Uzun protokol;

Tüp Bebek Tedavisinde Uzun Protokol Tüp Bebek Tedavisinde Uzun Protokol

Anne adayında yumurta rezervi düşük yani yumurta sayısı az ise uzun protokol uygulanır. Uzun protokolde ki ana fark ilaçlar uygulanmadan önce yumurtalara baskılama yöntemi yapılır. Baskılama yönteminde ki amaç yumurtaların kendiliğinde çatlamasını önleyip tüm yumurtaların aynı boyutta olmasını sağlamaktır. Yani uzun protokolde tüm yumurtalar baskılandıktan sonra ilaç tedavisi uygulanır. Bu sayede tüm yumurtalar aynı boyutta gelişim gösterir. Sonuç olarak ise döllenme şansını arttırmak için elimizde birden fazla aynı boyutta kaliteli yumurtalar olur. Bu yöntem adetin 21.günü uygulanır. Daha sonraki adetin 2 yada 3.günü anne adayının tüm tektikleri tekrar yapılır. Eğer istenilen baskı durumu oluştu ise yumurtaların gelişimi, olgunlaşması için verilen ilaçlara başlanır.

Baskılamanın başarılı olup olmadığını anlamak için kan testi yapılır. Anne adayında östrojen hormonu azalmış ise baskılama gerçekleşmiştir. Bu protokolde baskılama işlemi başarısız oldu ise yumurtaları uyarma tedavisine geçilir.

Sizin için hangi protokolün ya da hangi tedavin uygun olduğunu uzmanınız tüm tektiklerinizi gördükten sonra karar vermelidir. Kendi başınıza aldığınız kararlar ile tüp bebek tedavisinde başarılı olma ihtimaliniz azalacaktır.

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Dr. Halil İbrahim Tekin

Op. Dr. Halil Ibrahim Tekin 8 Eylül 1962 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu, Tavas İstiklal İlkokulunda okudu. 1973 yılında Galatasaray Lisesi’ni kazanarak orta ve lise eğitimine devam etti. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve kısa bir süre Adli Tip Kurumu’nda ihtisas yaptı. 1985 yılında Fransa’nın Lille Üniversitesi’nde Endokrinolojik Cerrahi bölümünde

İletişim

info@halilibrahimtekin.com

+90 212 240 35 61

Meşrutiyet Mah. Valikonağı Cad.

Valikonağı Plaza No: 177 B Blok D:1 

Nişantaşı / Şişli / İstanbul

Copyright © Dr. Halil İbrahim Tekin