Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi

Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi; Tüp bebek tedavisi doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir tedavidir. Tüp bebek tedavisinde başarılı bir sonuç için uzman seçimi ve tedavinin yapılacağı merkez çok önemlidir.

Tüp bebek tedavisinde anne adayının kullanması gereken bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar hormonlara etki etmektedir. Örneğin yumurta çatlatma iğnesi veya kullanılan diğer hormon ilaçları direk olarak yumurtalıklara etki eder. Burada amaç yumurtaları istenilen olgunluğa ve kaliteye getirmektir. Durum böyle olunca da anne adayının hormonları bu tedavi sürecinden etkilenebilmektedir. Her kadında görülen aylık adet döngüsü tüp bebek tedavisi sonrası değişim gösterebilir. Tüp bebek sonrası adet gecikmesinin belli nedenlerinden biri kullanılan hormon ilaçlarının etkisidir. Bu gecikme iki haftalık bir gecikme olduğu süreçtir. Eğer adetinizin üzerinden 2 haftadan fazla zaman geçmesine rağmen tekrar adet görmezseniz tedaviyi yaptırdığınız uzmanla görüşmeniz gerekmektedir.

Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi

ADET GECİKMELERİ

Ayrıca adet gecikmelerinde ana nedenlerden biri de sadece tüp bebek tedavisinde değil tüm durumlarda ortaya çıkan stres durumudur. Bayanlarda ruh değişiklikleri, aşırı stres, üzüntü gibi durumlar adet gecikmesine neden olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrası bazen kanamalar yaşanabilir. Bunun nedeni embriyo rahimde tutunmak için kendine yer arar. Bu sırada yaptığı hareketler lekelenme tarzı kanamalara neden olabilir. Bu kanamalar eğer çok fazla ise ters bir durum söz konusudur ve vakit kaybeden uzmana görünmeniz gerekir.

 

Tüp bebek tedavisi sonrası eğer tedaviniz başarısız olur ise adet düzeniniz değişebilir. Bu yüzden gecikmelerin yaşanması normaldir. Bazen de adet gecikmeleri yaşanız nedeni ile erken menopoz veya normal menopoz dönemine girdiğinizi göstergesi olabilir. Tüp bebek tedavisi sonra adet gecikmeniz iki haftanın üzerinde ise vakit kaybetmeden uzmanınıza muayene olmanız gerekmektedir.

Leave a commentDr. Halil İbrahim Tekin

Op. Dr. Halil Ibrahim Tekin 8 Eylül 1962 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu, Tavas İstiklal İlkokulunda okudu. 1973 yılında Galatasaray Lisesi’ni kazanarak orta ve lise eğitimine devam etti. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve kısa bir süre Adli Tip Kurumu’nda ihtisas yaptı. 1985 yılında Fransa’nın Lille Üniversitesi’nde Endokrinolojik Cerrahi bölümünde

İletişim

info@halilibrahimtekin.com

+90 212 240 35 61

Meşrutiyet Mah. Valikonağı Cad.

Valikonağı Plaza No: 177 B Blok D:1 

Nişantaşı / Şişli / İstanbul

Copyright © Dr. Halil İbrahim Tekin