Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Her çift mutlaka doğal yollarla bebek sahibi olmak ister. Tabi her zaman doğal yollar ile bebek sahibi olmak mümkün olmuyor. Bu nedenle çiftler mutlaka bir doktor desteği alarak, bebeğin olmaması ile ilgili temelde yatan sorunların bulunması gerekir. Bu sorun bazen kadınlarda görülürken, bazen de erkeklerde çıkabiliyor. Tabi, hemen ümitsizliğe kapılmamalıyız. Öncelikle sorunun kimde olduğuna sonrasında ise tedavi yöntemleri nasıl gerçekleşir doktorumuz ile mülakaşa etmeliyiz.

Kadınlarda kısırlık, yumurtlama bozukluğu, rahim tüplerinin tıkalı olması gibi sorunlar bebek olmasına engeldir. Erkeklerde ise sperm sayısının düşük olması, spermin şekilsizliği, hareketsiz spermler gibi sorunlar ile karşılaşıyoruz. Peki, sperm sayısının düşük olması ne demek? Sağlıklı sperm sayısının kaç olması gerekir?

Kadının yumurtalarının döllenmesi için erkekten gelen meninin kaliteli sperm sayılarına sahip olması gerekiyor. Hastanede erkeğin spermlerinin ölçülmesi için erkekten meni alınması gerekir. Laboratuvarda gerçekleştirilen testler sonucunda sperm sayısı belirlenir. Buna göre sperm sayılarının düşük veya düşük olmadığı ortaya çıkar.

Normal Sperm Sayısı Kaç?

Laboratuvar ortamında yapılan test sonucunda erkeğin sperm sayısı, hareketliliği, şekli sayılır. Buna göre meni içindeki normal bir sperm sayının 1 mililitre içinde 39 milyonun altında olmaması gerekir. Eğer bu sayının altında sperm sayısı mevcut ise normal yollarla bebek sahibi olmak biraz zor. Üst sınırı bulunmayan sperm sayısı 39 üzerinde ise normal gebelik gerçekleşebileceğine işarettir.

Sperm sayısı kaç olmalı sorusunun cevabı ise 1 mililitre meninin içinde ki spermler sayılarak meninin içinde ki toplam sperm çarpılır. Ve sperm konsantrasyonun alt sınırı 15 milyon olurken yine üst limit sınırsız olarak bilinir.

Sperm Sayısı Düşük Olunca Gebelik Olmaz Mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi baba adaylarının normal yollar ileçocuk sahibi olabilmesi için sperm konsantrasyonun 15 milyonun üstünde, sperm sayının ise 39’un üzerinde olması gerekiyor. Eğer yapılan test sonucunda sperm sayısı bu sayıların altında ise gebeliğin hiç olmayacağı anlamına değil de kendiliğinden ilişki ile olması zor olacaktır. Ancak tedavi görülerek sperm sayıları artırılır ise bebek sahibi olunur.

Sperm Sayını Neler Artırır?

Doktor ile görüşüldükten sonra tedavi ile sperm sayısını artırmanız gerekiyor. Bunun dışında yine doktorunuza danışarak aşağıdaki formülleri uygulayabilirsiniz.

  • Alkol veya sigara kullanıyorsanız bunlar sperm sayısını ciddi derecede etkileyen etmenlerdir. Bırakarak sperm sayısını yükseltmenize yardımcı olabilirsiniz.
  • Bitkisel formüller veya kürler uygulanabilir.
  • Dengesiz yaşam tarzınızı ve beslenmenizi değiştirmelisiniz.
  • Spor yaparak vücudunuzu dinç tutun, aynı zamanda spor hormonları harekete geçirerek sperm sayısını yükseltebilir.
  • Hazır gıdalardan kaçının, doğal beslenmeye dikkat edin.
  • Fazla kilonuz varsa, kesinlikle zayıflamanızda fayda var. Kilolu erkeklerin de sperm sayısının düşük olduğu belirlenmiştir.

Spermlerinizin az olması çocuk sahibi olamayacağınız anlamına gelmez. Tedavi olarak ve doktor gözetimi altında sizde baba olabilirsiniz.

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Dr. Halil İbrahim Tekin

Op. Dr. Halil Ibrahim Tekin 8 Eylül 1962 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu, Tavas İstiklal İlkokulunda okudu. 1973 yılında Galatasaray Lisesi’ni kazanarak orta ve lise eğitimine devam etti. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve kısa bir süre Adli Tip Kurumu’nda ihtisas yaptı. 1985 yılında Fransa’nın Lille Üniversitesi’nde Endokrinolojik Cerrahi bölümünde

İletişim

info@halilibrahimtekin.com

+90 212 240 35 61

Meşrutiyet Mah. Valikonağı Cad.

Valikonağı Plaza No: 177 B Blok D:1 

Nişantaşı / Şişli / İstanbul

Copyright © Dr. Halil İbrahim Tekin