Kısırlık

KISIRLIK; Doğal yollar ile çiftlerin cinsel ilişkiye girerken korunulmadığı halde 1 yıldan daha fazla zaman geçmesine rağmen gebeliğin oluşmaması durumudur. Uzmanlar önceki zamanlarda bir çiftin kısırlık sorunu olduğunu 6 yıl denemelerine rağmen hamile kalmamaları sonucunda tanı koyarlardı. Ama son yıllarda bir çifte kısırlık tektikleri uygulanması için ve tanı koyulması için 1 yıl zaman geçmesi yeterli olarak görülüyor.

Doğal yollar ile hamile kalma konusunda hem erkek hem bayanın üreme hücrelerinin tamamen sağlıklı olmasına rağmen her ay hamile kalma oranı yüzde 20 civarındadır.  Günümüzde aile ve çevre baskısı yüzünden kısa süre denemelerine rağmen hamile kalmayan çiftler endişeye kapılır. Bu doğal bir durumdur. Doğal yollar ile  hamile kalamayanların yaşadığı bu duruma verilen isim “infertilite” dir.

Primer infertilite Nedir ?

Çiftlerin doğal yollar ile hiçbir şekilde bebek sahibi olmamasına primer infertilite denir.  Eğer çift daha önce çocuk sahibi olmuş veya gebe kalmış yeni denemesinde çocuk sahibi olamıyor ise sekonder infertilite denir.

Kadınlarda Yumurta Rezervi

Yapılan araştırmalara göre kısırlık tanısı konulan çiftlerden %84 nün ilk yıl sonrasında, %92 sinin de ikinci yıl sonrasında gebe kaldığı gözlenmiştir. Bayanlar de yaş ilerlemeye devam ederken hormon değişikliği, yumurtalıklarda sorunlar, yumurta kalitesinin düşmesi gibi durumlar gözlenir. Bu durumlar da gebe kalma oranını git gide düşürür.

Yapılan diğer araştırmalar çiftlerin yüzde 15 inde belli bir düzeyde infertiliteile ilgili sorunlar olduğunu ortaya koymaktadır. Kısırlık (İnfertilite) tanısı konulan çiftlerde görülmüştür ki genel oran yüzde 30 erkeklerde, yüzde 30 kadınlardan kaynaklı kısırlık olmuştur. Her iki kişi ele alındığında çift olarak bu oran ise yüzde 10 olarak gözlenmiştir. Kısırlık ile ilgili konul ve tanılarda yüzde 25 sebebi izah edilemeyen, yüzde 5 ise diğer oluşan nedenlerden dolayı ortaya çıktığını göstermiştir.

Dr. Halil İbrahim Tekin

Op. Dr. Halil Ibrahim Tekin 8 Eylül 1962 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu, Tavas İstiklal İlkokulunda okudu. 1973 yılında Galatasaray Lisesi’ni kazanarak orta ve lise eğitimine devam etti. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve kısa bir süre Adli Tip Kurumu’nda ihtisas yaptı. 1985 yılında Fransa’nın Lille Üniversitesi’nde Endokrinolojik Cerrahi bölümünde

İletişim

info@halilibrahimtekin.com

+90 212 240 35 61

Meşrutiyet Mah. Valikonağı Cad.

Valikonağı Plaza No: 177 B Blok D:1 

Nişantaşı / Şişli / İstanbul

Copyright © Dr. Halil İbrahim Tekin