Beslenme Bozukluğunun Kısırlığa Etkisi

Beslenme Bozukluğunun Kısırlığa Etkisi; Çocuk sahibi olamayan çiftlerde bu durumu açıklayan belli başlı konular vardır. Günümüzde beslenme düzeni, beslenme kalitesi üreme hücrelerine etki eden bir durum olmuştur. Artık insanların değişen dünyaya ayak uydurma çabası, büyük şehirlerde oluşan zaman kavramı nedeni ile hazır yemekler ön plana çıkıyor. Hazır yemekler yani fast food olarak bilinen bu beslenme ürünleri içerisinde yüksek düzeyde katkı maddeleri bulunur.

Fast food ürünleri içerisinde bulunan katkı ve koruyucu maddeleri hormonlara, üreme hücrelerine etki etmektedir. Ayrıca bu ürünler kilo artışı sağlamaktadır. İçerisinde bulunan yüksek kaloriler dengesiz beslenme nedeni ile kısa zamanda çok kilo almanıza neden olur. Aşırı kilolu olmak hamile kalmaya engel bir durumdur. Üreme çağında olan erkek ve özellikle kadınların yüzde 5-6 kısmında kısırlık sorunu bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Kısırlık günümüzün artan sağlık sorunlarından biridir. Özellikle genç çiftlerde ortaya çıkmasında ki en büyük etkenlerden biri de beslenme bozukluğudur.

Beslenme Bozukluğunun Kısırlığa Etkisi Beslenme Bozukluğunun Kısırlığa Etkisi

Yetersiz Beslenme ve Kısırlık

Sadece aşırı beslenme değil yetersiz beslenme de kısırlığa etki etmektedir. Kısırlıkla beslenme arasındaki bağ hormonların etkisidir. Beslenme bozukluğu da hormonları tetiklemektedir. Örneğin yetersiz beslenen bir bireyde vitamin, mineral eksikliği gibi durumlardan dolayı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlarda kısırlığa etki etmektedir.

Erkeklerde son zamanlarda meydana gelen kaslı bir fiziğe sahip olma isteği dikkatle yapılmalıdır. Çünkü erkekler yeterli besin değeri almadan aşırı egzersiz yapar ise sperm sayısında, kalitesinde düşüklük meydana gelmektedir.

Çocuk sahibi olmak isteyen ve kısırlık hastalığından korunmak isteyen çiftlerin beslenme düzenine dikkat etmesi gerekmektedir. Vücudun ihtiyacı kadar kaliteli beslenmek daha sağlıklı bir birey olmanızı sağlayacaktır.

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Dr. Halil İbrahim Tekin

Op. Dr. Halil Ibrahim Tekin 8 Eylül 1962 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu, Tavas İstiklal İlkokulunda okudu. 1973 yılında Galatasaray Lisesi’ni kazanarak orta ve lise eğitimine devam etti. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve kısa bir süre Adli Tip Kurumu’nda ihtisas yaptı. 1985 yılında Fransa’nın Lille Üniversitesi’nde Endokrinolojik Cerrahi bölümünde

İletişim

info@halilibrahimtekin.com

+90 212 240 35 61

Meşrutiyet Mah. Valikonağı Cad.

Valikonağı Plaza No: 177 B Blok D:1 

Nişantaşı / Şişli / İstanbul

Copyright © Dr. Halil İbrahim Tekin