Aşırı Kilolu Olmak Tüp Bebek Başarısını Azaltır Mı?

Aşırı Kilolu Olmak Tüp Bebek Başarısını Azaltır Mı?; Tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen kişilerde belli kriterler bulunması gerekir. Anne ve baba adayında bulunan üreme hücrelerinin sayısı kadar diğer sağlık durumları da önemlidir. Sağlık durumları arasında en önemli kriter anne adayının kilosudur.

Evet aşırı kilolu olmak tüp bebek başarısını azaltmaktadır. Çünkü aşırı kilo vücudun rahat hareket etmesini engellemektedir. Vücutta bulunan aşırı yağlar hamilelik ile birlikte anne adayının sağlığını tehlikeye sokacaktır. Normal hamilelik veya tüp bebek hamileliği yaşayan kadınların zaten hamilelik döneminde kilo alacağı için daha önceden kilolu olması hamilelik dönemini zora sokacaktır.

Neden Etkiler?

Aşırı Kilolu Olmak Tüp Bebek Başarısını Azaltır Mı?

Aşırı Kilolu Olmak Tüp Bebek Başarısını Azaltır Mı?

Aşırı kiloluk durumu sadece dış görüntüyü etkilememektedir. Aşırı kilo iç organların işleyişine zarar vermektedir. İç organların çalışma fonksiyonları aşırı kilolar yüzünden bozulmaktadır. Genellikle aşırı kilolu kadınların istatistiklere göre yumurta kalitesi, yumurta sayısı kötüdür. Aşırı kilolar yumurta üretimini olumsuz etkilemektedir.

Tüp bebek tedavisi yapılan aşırı kilolu kadınlarda tüp bebek gebeliği yaşansa bile daha sonrasında vücut bu durumu kaldıramayacağı için düşük yaşanacaktır. Düşük riski aşırı kilolu insanlarda normal kilolu insanlardan daha fazladır. Genellikle aşırı kilolu insanlarda tüp bebek tedavisine başlamadan önce sağlıklı kilo vermesi önerilmektedir. Kilo verildikten sonra tüp bebek tedavisi yapılmalıdır.

Leave a commentDr. Halil İbrahim Tekin

Op. Dr. Halil Ibrahim Tekin 8 Eylül 1962 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu, Tavas İstiklal İlkokulunda okudu. 1973 yılında Galatasaray Lisesi’ni kazanarak orta ve lise eğitimine devam etti. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve kısa bir süre Adli Tip Kurumu’nda ihtisas yaptı. 1985 yılında Fransa’nın Lille Üniversitesi’nde Endokrinolojik Cerrahi bölümünde

İletişim

info@halilibrahimtekin.com

+90 212 240 35 61

Meşrutiyet Mah. Valikonağı Cad.

Valikonağı Plaza No: 177 B Blok D:1 

Nişantaşı / Şişli / İstanbul

Copyright © Dr. Halil İbrahim Tekin