AŞILAMA TEDAVİSİ; İnfertilite tedavisi olan aşılama 1980’lerde uygulanmaya başlananmıştır. Tüp bebek alanında yapılan en kolay tedavi şekli aşılamadır. Bu tedavi yöntemi herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmediği için özel bir yerde yapılmasına gerek yoktur. Aşılama tedavisi için hamile kalmak isteyen anne adayında herhangi bir intertilite sorununun bulunmaması gerekir. Bu tedavi de sadece anne adayının değil baba adayının da ürüme hücre sayısı yani sperm sayısında bir kötü durum olmaması gerekir. Bu tedavi ile ilgili farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar:

Aşılama Tedavisi’nde Serviks içine inseminasyon – Intracervical insemination (ICI)

aşılama tedavisi

aşılama tedavisi

Bu tedavi şekli teknikler arasında ki en basit tekniktir. Bir enjektör yardımı ile baba adayından alınan yeni veya daha önceden dondurulan sperm alınır. Daha sonra sperm enjekte edilir. Spermin herhangi bir işlem görmesine gerek yoktur. Bu yöntemde başarı şansı normal ilişki ile aynıdır.

Rahim içine inseminasyon (Aşılama Tedavisi) – Intra uterine Insemination (IUI)

Aşılama Tedavisi Kimlere Yapılır?

Aşılama tedavisi en çok kullanılan bebek sahibi olma yöntemidir. Baba adayından alınan spermler enjekte edilmeden önce laboratuvar ortamında yıkandıktan sonra hazırlanır. Daha sonra özel bir sıvı ile birlikte anne rahmine enjekte edilir. Enjekte edilen spermlerin rahimde ilerlemesi ve yumurta ile karşılaştığında döllenmesi için bir süre beklenilir. Spermlerin rahim içinden tüplere doğru yüzerek yumurtayla karşılaşıp döllemesi beklenir. Ayrıca yumurtaların daha kaliteli olması ve olgunlaşması için anne adayını da ilaç tedavisi uygulanabilir. Daha sonra yumurtalar birleşme için istenilen olgunluğa geldiğinde çatlatma iğnesi yapılır. Daha sonra çatlatma iğnesi yapıldığı günlerde aşılama (inseminasyon) işlemi yapılır.

Rahim içi ve tüplere inseminasyon – Intratuboperitoneal insemination (IUTPI)

IUTP anne adayının tüplerine ve rahminin içine aşılama sıvısı uygulanmasıdır.

Tüp içine inseminasyon – Intratubal Insemination (ITI)

ITI uygulamasında yapılan rahim içine sıvı enjekte edilmesi pek başarıl ıbir yöntem olarak görülmemektedir.

Aşılama Tedavisinde Başarı oranları

Aşılama tedavisine etki eden bazı durumlar; annenin yaşı, anne ve baba adayının sağlık durumları, üreme hücrelerinin durumudur. Bugüne kadar yapılmış olan genel işlemler ele alındığında ay bazında başarı oranları;

ICI= %10- 15
IUI= %15-20

Yapılan 6 denemenin toplam oranı %60-70 civarındadır.
İşlemler sonucunda gebe kalma oranı sperm kalitesine, sayısına ve hareketliliğine bağlıdır.

Sperm ve gebelik ilişkisi grafikleri;

aşılama tedavisi grafiği

aşılama tedavisi grafiği

aşılama tedavisi grafiği

aşılama tedavisi grafiği

Spermlerin aşılama için hazırlanması; Her bir aşılama için gerekli olan sperm sayısı 5 milyondur. Bu 5 milyon sperm yaklaşık olarak 0,5 ml halinde hazırlanıp işleme konulmalıdır.

Sperm Hazırlık Aşaması: İlk olarak çocuk sahibi olmak isteyen baba adayından spermler alındıktan sonra laboratuvar ortamında incelenir. Bu inceleme spermin kalitesini ve hareketliliğini öğrenmek içindir. Spermleri ayırmak için özel bir sıvı ile yıkama işlemi yapılır ve ayrılır. Ayırma işlemi ile hareketsiz olan spermler de ayrılır. Yapılan yıkama sonrası başarı oranını arttırmak için spermler tekrardan kontrol edilir. İşlem yapılmadan önce uygun olan spermleri ayarlamak için sulandırma işlemi yapılmalıdır. Daha sonra hazırlanan spermler embriyo oluşumu için enjekte edilir.

Dr. Halil İbrahim Tekin

Op. Dr. Halil Ibrahim Tekin 8 Eylül 1962 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu, Tavas İstiklal İlkokulunda okudu. 1973 yılında Galatasaray Lisesi’ni kazanarak orta ve lise eğitimine devam etti. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve kısa bir süre Adli Tip Kurumu’nda ihtisas yaptı. 1985 yılında Fransa’nın Lille Üniversitesi’nde Endokrinolojik Cerrahi bölümünde

İletişim

info@halilibrahimtekin.com

+90 212 240 35 61

Meşrutiyet Mah. Valikonağı Cad.

Valikonağı Plaza No: 177 B Blok D:1 

Nişantaşı / Şişli / İstanbul

Copyright © Dr. Halil İbrahim Tekin