Aşılama Mı Tüp Bebek Tedavisi Mi ?

Aşılama Mı Tüp Bebek Tedavisi Mi ? ; Doğal yöntemler ile çocuk sahibi olamayan kişilerin başvurduğu yöntemlerden olan aşılama, tüp bebek tedavisi, donasyon gibi işlemler tedavi edilecek ailenin sağlık durumuna göre seçilmektedir. Eğer anne adayında yumurta baba adayında da sperm bulunuyor ise donasyon işlemine gerek kalmadan aşılama veya tüp bebek yöntemine başvurulabilir.

Aşılama yöntemi anne adayında eğer sperm ve yumurta kendiliğinden buluşamıyorsa denenir. Aşılamanın amacı spermle yumurtanın buluşmasını sağlamaktır. Daha sonra tüm gelişme normal seyirde ilerleyecektir. İlk olarak anne adayının yumurtalarına aşılama yöntemi yapılır. Yumurtalar istenilen büyüklüğe geldiğinde ise çatlatma iğnesi yapılır. Bu sırada erkekten spermler toplanır. Toplanan spermler çatlatılan yumurta ile buluşması için anne adayının rahmine bırakılır. Sonra gebeliğin oluşması beklenir.

Aşılama Mı Tüp Bebek Tedavisi Mi ? Aşılama Mı Tüp Bebek Tedavisi Mi ?

Uzmanlar Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyor?

Son zamanlarda yapılan tedavilerde uzmanlar görmüştür ki hastaların direk olarak tüp bebek tedavi yöntemini denemesi hem zaman hem de maddi açıdan kazanç sağlamaktadır. Aşılama yönteminin başarı oranı tüp bebek yöntemine göre daha düşüktür. Aşılama ile bebek sahibi olma yüzdesi 15 iken tüp bebekte bu aran yüzde 55-60 oranındadır.

 

 

Tüp bebek ve aşılama yönteminde kullanılan ilaçlar aynıdır. Fakat yöntem ve ilaç dozları daha farklıdır. Tüp bebek yönteminde doz oranı daha fazladır.

Hem maddiyat hem de zaman açısından kazanç sağlamak için çiftlerin tüp bebek yöntemini denemeleri daha mantıklıdır. Çünkü 4-5 defa aşılama yapıp gebe kalamayan kişiler her aşılamada para ödemekle kalmıyor hem de zaman kaybediyor. Ayrıca kullanılan ilaçlar hormon ilaçları olduğu için birden fazla tedavi anne adayının hormonlarında da zararlar meydana getirebilmektedir. Sizin için en doğru tedaviye uzmanınız tüm testlerinizi ve sağlık durumunuzu değelendirdikten sonra karar vermelidir.

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Dr. Halil İbrahim Tekin

Op. Dr. Halil Ibrahim Tekin 8 Eylül 1962 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu, Tavas İstiklal İlkokulunda okudu. 1973 yılında Galatasaray Lisesi’ni kazanarak orta ve lise eğitimine devam etti. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve kısa bir süre Adli Tip Kurumu’nda ihtisas yaptı. 1985 yılında Fransa’nın Lille Üniversitesi’nde Endokrinolojik Cerrahi bölümünde

İletişim

info@halilibrahimtekin.com

+90 212 240 35 61

Meşrutiyet Mah. Valikonağı Cad.

Valikonağı Plaza No: 177 B Blok D:1 

Nişantaşı / Şişli / İstanbul

Copyright © Dr. Halil İbrahim Tekin