AMH Testi Nedir? AMH Sonuçları Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

AMH tesi nedir; Anti Müllerian Hormon yani AMH bir hormon çeşididir. AMH hormonu yumurta üretiminin olduğu yer olan folikül bölgesinde üretilen bir hormondur. Bir kadının ne kadar doğurganlık vasfına sahip olduğunu anlamak için AMH testi yapılır. Bu test sayesinde kadınların sahip olduğu yumurta miktarı hakkında bilgi sahibi olunur. Bu değer her kadında farklılık göstermektedir. Her kadının her yaşta yumurta üretimi farklıdır.

Bu test sadece doğurganlık durumunu ölçmek için yapılmaz. Eğer polikistik over sendromu durumu var ise kişinin yumurtalık fonksiyonunun ne durumda olduğu hakkında da bilgi sahibi olunabilir. Ayrıca testis fonksiyonlarının ne durumda olduğunu öğrenmek ve bilgi analizi yapmak için erkek çocuklarda bu test yapılabilir.

AMH Testi Değenlendirilmesi;

AMH Testi Nedir? AMH Sonuçları Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır? AMH Testi Nedir? AMH Sonuçları Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Testin iyi olduğunu gösteren en iyi aralık “1.82-3.0 ng/mL” değeridir. Bu değer aralığına sahip iseniz doğurganlık için en iyi aralığa sahipsiniz demektir. Eğer değer aralığı 0.14 veya bu değerden daha düşük ise doğurganlık şansınız çok düşüktür. 3,5 üzerinde olan değerlerde ise genellikle polikistik over sendromu durumu gözlenmektedir.

Bu değerinin düşük olması bir bayanın yumurta sayısının düşük olduğunu göstermekle birlikte yumurta kalitesinin de düşük olduğunu göstermektedir.

Değerin düşük olması;
Menepoz, Prematür Ovaryan yetmezlik, testis sorunlarının göstergesidir.

Eğer bir kadın anne olmak istiyor ise bu testin değeri düşük ise hemen gerekli ilaç tedavisine başlamalıdır. Çünkü zaman ilerledikçe ve gerekli tedavi yapılmadıkça AMH değeri de gitgide düşecektir.

Bu değerin yüksekliğini tedavi etmek için gerekir ise doğum kontrol hapı, klomifen, metformin, progesteron destekleri, letrozol veya tamoksifen gibi ilaçlar ile tedavi süreci gerçekleştirilebilir.

Leave a commentDr. Halil İbrahim Tekin

Op. Dr. Halil Ibrahim Tekin 8 Eylül 1962 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu, Tavas İstiklal İlkokulunda okudu. 1973 yılında Galatasaray Lisesi’ni kazanarak orta ve lise eğitimine devam etti. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve kısa bir süre Adli Tip Kurumu’nda ihtisas yaptı. 1985 yılında Fransa’nın Lille Üniversitesi’nde Endokrinolojik Cerrahi bölümünde

İletişim

info@halilibrahimtekin.com

+90 212 240 35 61

Meşrutiyet Mah. Valikonağı Cad.

Valikonağı Plaza No: 177 B Blok D:1 

Nişantaşı / Şişli / İstanbul

Copyright © Dr. Halil İbrahim Tekin